В няколко консултантски проекта имах задачата да анализирам цените на компаниите-клиенти и да оценя възможността за рентабилни продажби (т.е. продажби с печалба). Аз вярвам, че при консултантските услуги клиентите трябва да получават не готови „заклинания“, а лично разбиране за предмета на работа и знания да се справят сами с него в бъдеще, а не да разчитат непрекъснато на външна помощ. Затова реших да направя опростено онагледяване на процеса на ценообразуване и търсих нещо подобно както в интернет, така и в печатни издания, но никъде не попаднах на публикации, които достатъчно ясно и просто за разбиране и прилагане. Материалите, които открих, бяха или твърде повърхностни и неприложими за хора без опит или твърде сложни, предназначени за хора със задълбочени познания.
Така се роди тази публикация – лесно за разбиране и прилагане (надявам се) практическо помагало, което има за цел да изведе ценообразуването на една организация от хаоса и догадките към достатъчна начална точност за целите на бизнеса. След като ръководителите натрупат известен опит с този опростен подход, сами ще поискат да влязат в по-голяма дълбочина и да постигнат по-голяма прецизност при калкулациите…
Изтеглете PDF файла “Практическо ценообразуване” и ще разберете:
- каква е разликата между производствена и пълна себестойност;
- какво се крие зад понятията: най-ниска цена, цена на едро и цена на дребно;
- как се определя адекватна цена на дребно;
- какво представлява търговската политика.
Във файла ще намерите и пример как една малка фирма изчислява конкретна цена за своя услуга.
Всички градивни коментари и предложения за промени в съдържанието на “Практическо ценообразуване” са добре дошли 🙂 Нека публикацията бъде максимално полезна на онези, които имат какво да предложат на клиентите си, но се затрудняват да определят “правилните” цени.
Успех!