понеделник, март 17, 2025

Практическо ценообразуване

Сподели

В няколко консултантски проекта имах задачата да анализирам цените на компаниите-клиенти и да оценя възможността за рентабилни продажби (т.е. продажби с печалба). Аз вярвам, че при консултантските услуги клиентите трябва да получават не готови „заклинания“, а лично разбиране за предмета на работа и знания да се справят сами с него в бъдеще, а не да разчитат непрекъснато на външна помощ. Затова реших да направя опростено онагледяване на процеса на ценообразуване и търсих нещо подобно както в интернет, така и в печатни издания, но никъде не попаднах на публикации, които достатъчно ясно и просто за разбиране и прилагане. Материалите, които открих, бяха или твърде повърхностни и неприложими за хора без опит или твърде сложни, предназначени за хора със задълбочени познания.

Така се роди тази публикация – лесно за разбиране и прилагане (надявам се) практическо помагало, което има за цел да изведе ценообразуването на една организация от хаоса и догадките към достатъчна начална точност за целите на бизнеса. След като ръководителите натрупат известен опит с този опростен подход, сами ще поискат да влязат в по-голяма дълбочина и да постигнат по-голяма прецизност при калкулациите…

Изтеглете PDF файла “Практическо ценообразуване” и ще разберете:

  • каква е разликата между производствена и пълна себестойност;
  • какво се крие зад понятията: най-ниска цена, цена на едро и цена на дребно;
  • как се определя адекватна цена на дребно;
  • какво представлява търговската политика.

Във файла ще намерите и пример как една малка фирма изчислява конкретна цена за своя услуга.

Всички градивни коментари и предложения за промени в съдържанието на “Практическо ценообразуване” са добре дошли 🙂 Нека публикацията бъде максимално полезна на онези, които имат какво да предложат на клиентите си, но се затрудняват да определят “правилните” цени.

Успех!

Stefan Dimitrov
Stefan Dimitrov
Над 25 години опит като главен маркетинг директор на водещи компании в областта на информационните технологии и дистрибуцията на медицински изделия, консултант по продажби и маркетинг на малки и средни компании, обучител по продажби и маркетинг. Вярвам, че маркетингът е смесица от наука, изкуство и късмет! Със сигурност има много общи научни правила и принципи, които са в основата на всеки маркетингов проект, но изкуството е в начина, по който те се комбинират и прилагат, защото няма универсална формула за успех. Късметът винаги е важен...

Други статии

КАТЕГОРИИ

Подобни статии