Печалбата е най-важното нещо в бизнеса

… В памет на баща ми, с когото водихме този спор многократно, но така и не успяхме да сближим позициите си…

coins_smallСигурно много от вас вече са настръхнали и са готови да спорят, че най-важното нещо за вашия бизнес е чрез дейността си да помага на определена група или на всички хора по земята да са облечени, нахранени, информирани, здрави, щастливи… Вероятно най-важното нещо за вашия бизнес е красиво формулирано в съдържателна бизнес мисия и корпоративна визия… Сигурно полагате искрени усилия да превърнете най-важното нещо във верую на всички ваши колеги…

Каквото и да е “най-важното нещо” според вас, то може да бъде постигнато САМО ако бизнесът ви генерира печалба, която е по-голяма от общата сума, необходима за:

  • покриване на разходите;
  • осигуряване на инвестиции в развитие и усъвършенстване на дейността;
  • удовлетворяване на личните интереси на инвеститорите.

Ако един бизнес не печели, рано или късно той ще фалира и няма да изпълнява написаното в бизнес мисята и визията си. Ако един бизнес не печели, собственикът няма да има какво да дарява.

Затова аз смятам, че печалбата е най-важна. А вие какво мислите?

About Stefan Dimitrov

Над 25 години опит като главен маркетинг директор на водещи компании в областта на информационните технологии и дистрибуцията на медицински изделия, консултант по продажби и маркетинг на малки и средни компании, обучител по продажби и маркетинг. Вярвам, че маркетингът е смесица от наука, изкуство и късмет! Със сигурност има много общи научни правила и принципи, които са в основата на всеки маркетингов проект, но изкуството е в начина, по който те се комбинират и прилагат, защото няма универсална формула за успех. Късметът винаги е важен...
This entry was posted in Кратки and tagged , , . Bookmark the permalink.

13 Responses to Печалбата е най-важното нещо в бизнеса

  1. И според мен най-важното в бизнеса е печалбата. Само тогава фирмата ще може да се развива и да прави това, което прави по-добре и да задоволява/помага нуждите на определени хора.

  2. Томи Тодоров says:

    Да погледнем малко по-широко на думата Бизнес. Тя означава /цитирам SA Dicrionary/ както “работа, занятие, служба”, така и “задача, цел, интерес, право”, но и “задължение, отговорност”. Включително има значения като “жестове, действия, мимика, игра” и “мъчнотия, трудна работа”.
    И ако ги съберем накуп, се получава нещо като определение що е бизнес – “Занятие, чиято цел е интересът, полагащ се по право, но и влече задължения и отговорност за действията. Прилича на игра, но е трудна работа…”

    Според мен е важно в бизнеса да има “бизнес мисия и визия”, но действията за постигането на “най-важното – ПЕЧАЛБАТА” да нямат драстично разминаване между декларираните (общочовешки) ценности, моралния кодекс, който виси в почти всеки мениджърски кабинет или поне в коридора към него. Ако все пак противоречи драстично /а това е самопризнание и е личен дракон/, и това се допуска все в името на ПЕЧАЛБАТА – ставаме не само свидетели, но и жертви, и съ-участници дори, на зачеването на криза. А кризите имат много проявления – не само икономически, обществени, политически, но и чисто човешки. Войните и революциите също са тръгвали от натрупването на множество подобни кризи. Изпуснатата в Етера като уж-допустима-по-пътя-към-целта, мултиплицирала се енергия на тези кризи, възпитава не Творческия подход към печалбата, а Стръв към печалбата на всяка цена без оглед на средствата и труповете. А това вече фиксира не само текущ модел, но и една архетипна памет. И рано или късно това се плаща, с друг тип фалит. В този смисъл – Печалбата е най-важна, но се носи /…../ отговорност за Пътя към нея. Нека всеки сам попълни липсващото в скобите. С други думи – нека да имаме предвид цялото определение за бизнес по-горе, а не само каквото най-много ни харесва от него.

    • Stefan Dimitrov says:

      Томи, благодаря за коментара.
      Аз нарочно написах текста без да засягам разликата между “печалба” и “печалбарство”, за да провокирам читателите да изразят мнение. В математическите доказателства има един подход с използване на т.нар. “необходимо и достатъчно условие за…”. Ако приложим същия подход и към важните неща в бизнеса, аз смятам, че печалбата е абсолютно необходимо условие [за съществуване на една компания], но съвсем не е достатъчно 🙂 Ти си обяснил една гледна точка защо не е достатъчно, а сигурно има и други…

  3. Kaloyan says:

    По-точно е да се каже приходите да са по-големи от разходите, но идеята е ясна – това е не само основната цел, но и необходимо условие един бизнес да съществува.

    • Stefan Dimitrov says:

      Калоян, коментарите на икономист относно печалбата са винаги добре дошли. За това, че приходите трябва да са по-големи от газходите, спор няма. Не е ли важно обаче с колко са по-големи 🙂

  4. Тема, която е толкова гореща, че… със своя опит на човек, който е в бизнеса от 15 години, мога да кажа – ДА, печалбата е най-важна за бизнеса, но ако само тя е основата му, бизнесът се превръща в печалбарство, а светът навлиза в кризи, от които с години не може да се избави 🙂

    • Stefan Dimitrov says:

      Поли, благодаря за коментара. Ти имаш ли отговор на въпроса “Защо има толкова много предприемачи, които работят без да знаят колко точно печелят/губят?”

  5. Ммм, имам предположения. Едно е с малките предприемачи – те просто не могат да си позволят да не знаят какво губят и какво печелят, защото бизнес животът им критично зависи от това. Така че, ако не знаят, най-вероятният изход е фалит. А причината най-често е това, че огромна част от предприемачите нямат достатъчно знания за това какво представлява икономиката, бизнесът и как се управлява той…

    Друго е с големите компании. Там компаниите могат известно време да съществуват по инерция, ако няма точна информация за печалбите и загубите. И причините са съвсем други – целенасочено скриване или изкривяване на данните от служители или цели отдели, или пък самите бизнес мениджъри се опитват да скрият истината от собствениците или инвеститорите.

    А ти?

    • Stefan Dimitrov says:

      Аз наукообразен отговор имам, но живият живот не престава да ме изненадва… Зарекъл съм се обаче да се заровя в темата и вече копам 😉

  6. Поли Козарова says:

    Пак ситуация от практиката – в стремежа си да направя най-висока печалба от сделка, аз лично поне 2 пъти съм изпускала много големи договори… така, че – ДА, печалбата е важна за собственика на бизнеса, но тя е важна също и за клиента. Въпросът е КОЛКО голяма да е печалбата?

    • Stefan Dimitrov says:

      Ех Поли, ако имаше лесен отговор на този въпрос…

      Аз мисля, че за определяне на печалбата на доставчик (производител или търговец) има поне три аспекта за оценка:
      – колко са готови да платят потребителите – в блога си публикувах специален пост на тема “Създаване на потребителска стойност” (https://practicalpieces.com/2012/03/07/create_customer_value/), от който е дефиницията: “Потребителска стойност наричаме разликата между това как един клиент възприема даден продукт и какво е готов да пожертва, за да го придобие.”;
      – какви са цените на конкурентите за подобни или заместващи продукти;
      – каква е реалната себестойност на доставчика за конкретния продукт.

      В реалността понякога 300% печалба е нормална за някои бизнеси, докато за други 3% са цяло щастие…

      А колко да е печалбата за клиент си е тема за цяла нова публикация 🙂

  7. Поли Козарова says:

    Благодаря ти. Да разделим нещата по братски, идеята от мен – публикацията от теб 🙂

  8. kaloyan says:

    Да, разбира се, че има значение колко е голяма печалбата. Например ако е твърде малка, някои инвеститори може изобщо да не пожелаят да развият своя бизнес.

    Всъщност именно заради печалбата, хората/инвеститорите имат мотивацията да станат сутрин в 5 ч. и да продават хляб.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.